Aktuality

Návštěva milovaných

Návštěva působí na milovanou osobu léčivou silou. Pokud máte někoho blízkého v nemocnici či sociálním ústavu a umírá, zákaz návštěv pro vás neplatí. Je potřeba dodržet kovidová opatření, ale personál vám jako blízkému člověku nemůže návštěvu zákázat. Musíte být ale uvedeni v dokumentaci. V rozvinutých zemích standard. Platí to i pro jiné mezní, životní situace.

Radost šedivých dnů

Když jsem brzy ráno přišel do práce v nemocnici, čekal na mě balíček plný pletených čepiček. V dopise od žáků 5.B Základní školy Záhuní z Frenštátu pod Radhoštěm bylo napsáno, že jsou pro hospitalizované děti na našem Novorozenecká JIP Olomouc ve Fakultní nemocnice Olomouc. Nádherné! Děkuji i za děti, kterým bude na hlavičky teplo.

Ženy, matky a sestry

Jednání vlády skončilo s několikahodinovým zpožděním. Sestry na našem oddělení na jaře obětavě chodily do práce, i přesto, že měly doma děti. Ve prospěch dětí na Novorozenecká JIP OlomoucFakultní nemocnice Olomouc. Moc si jich vážím. Teď se zase školy zavírají. A ohrozí to funkční zdravotnictví. Ono totiž většina zdravotních sester jsou ženy a matky. A nemůžeme po nich chtít takové vypětí po tak dlouhou dobu.

Nebojme se k lékářům

I v této době prosím všechny, aby se nebáli jít k lékaři, pokud mají nové zdravotní potíže anebo se jim zhoršují stávající choroby. Opatrujte se a chtějte ošetření. Své potíže nepřecházejte. Máme přece každý svého lékaře. Zanedbání péče je další nenápadná, ale nebezpečná tvář současné koronavirové krize.

Syndrom mocenské pýchy

Lockdown v rukou jednoho či dvou lidí je pro stát obrovský problém. Syndrom mocenské pýchy (Owen 2009) pak vede k nepředvídatelnému jednání. Snad pan premiér už pochopí situaci a začne se chovat racionálně. Koronavirus totiž nezná opozici a koalici.